Stucencki komputer czyli czy trzeba kupować laptopa?

Niestety studenckie wakacje powoli mijają, już za nieco ponad miesiąc znów trzeba będzie zasiąść w salach wykładowych. Wielu z Was zapewne zrobi to po raz pierwszy. Wielu z Was pewnie też słyszało o tym, że narzędziem niezbędnym do studiowania jest komputer, a idąc na studia koniecznie trzeba zainwestować w laptopa. Czy to prawda?

Komputer z dostępem do internetu może koniecznością nie jest ale z pewnością ułatwia studiowanie. Wiele materiałów od prowadzących trzeba pobierać z internetu. Prowadzący czasami wymagają też by różnego rodzaju referaty, projekty czy sprawozdania były pisane „na komputerze”. W prawie wszystkie te czynności można robić na „obcych komputerach” (moja uczelnia udostępnia studentom nie mającym komputera pracownię informatyczną), jednak takiej wygody jak w domu mieć nie będziemy.

Dzisiejsze studiowanie bez komputera jest niezwykle trudne, choć na studiach nikt nie wymaga jego posiadania by móc rozpocząć naukę lepiej się w takowy zapatrzeć. I tu pojawia się pytanie czy musi to być laptop? Mit krążący po liceach jest taki, że każdy student ma laptopa, którego podczas zajęć wykorzystuje jako notatnik. Z moich obserwacji wynika, że to tylko mit. Sam przed podjęciem studiów zaopatrzyłem się w lekkiego netbooka. Jak się okazało w „praniu” można było się bez niego obejść.

Studenci podczas wykładów faktycznie wykorzystują laptopy, ale w większości nie są to cele naukowe. Umilanie sobie nudnego wykładu grą w gry online czy konwersacjami na Gadu-Gadu są bardzo powszechne, zwłaszcza w końcowych rzędach 😉 Studia to nie szkoła, wykładowcom często nie przeszkadza, że student zamiast słuchać wywodu „pyka” sobie w gierkę. No ale są też wyjątki, które nie pozwalają nawet grać na komórce pod stołem.

Do czego więc może przydać się laptop na studiach? Po pierwsze, faktycznie może zastąpić notes. Tylko czy jest to choć trochę wygodne? Z własnego doświadczenia wiem, że dużo wygodniej notuje się długopisem na kartce A4. Zawsze można dorysować strzałkę, jakiś schemat czy zrobić dopisek. Zajmuje to znacznie mniej czasu niż odpalanie programu graficznego i rysowanie tam schematu czy diagramu. Podczas notowania na zajęciach czas odgrywa ważną rolę! Jak już mówiłem studia to nie szkoła, prowadzący nie będzie powtarzał specjalnie dla Ciebie!

Jak już pewnie się domyśliliście nie jestem fanem robienia notatek na laptopie – raz próbowałem, od następnych zajęć powróciłem do kartki i długopisu. Laptopa za to dość często używam do dokształcania się. Bardzo często mam ćwiczenia do których  muszę przygotować się z materiałów udostępnionych przez prowadzącego. Zazwyczaj nie chce mi się biegać do ksero, tracić czasu i wydawać pieniędzy na drukowanie kilku stron tekstu, które przydadzą mi się tylko tego jednego dnia. Do nauki na tego typu zajęcia zazwyczaj wykorzystuję okienka podczas których odpalam netbooka i „pochłaniam” wiedzę w wersji elektronicznej.

Laptop przyda się też tym, którzy lubią pracować na ostatnią chwilę. No dobra, każdemu może się zdarzyć, że wieczorem przyśnie i nie dokończy projektu. Przenośny komputer okaże się wtedy bardzo pomocny, na nudnym wykładzie można siąść z tyłu i dopisać te kilka akapitów do projektu, który trzeba oddać za dwie godziny.

Jeśli jesteś sumienny i potrafisz zaplanować swoją naukę (tj. robisz projekty z odpowiednim wyprzedzeniem, masz książki, materiały drukujesz) laptop na studiach nie będzie Ci aż tak potrzeby, choć na pewno mocno ułatwi życie. W większości wypadków powinien wystarczyć zwykły komputer stacjonarny i to nawet nie z najwyższej półki. Do nauki nie potrzebujesz wypasionego sprzętu z najnowszą kartą graficzną i terabajtami na twardym dysku.

Jeśli jednak zdecydujesz się na kupno laptopa musisz odpowiedzieć na pytanie czy to będzie twój podstawowy komputer czy mobilne uzupełnienie maszyny stacjonarnej. Jeżeli laptop ma zastąpić Ci komputer stacjonarny no to lepiej wybierz sprzęt nieco lepszy, z mocniejszym procesorem i przede wszystkim większą matrycą (15 lub 17 cali). Jeśli jednak masz komputer stacjonarny przy którym będziesz pracować, a laptopa potrzebujesz wyłącznie do noszenia na uczelnię, zastanów się nad kupnem netbooka. Te są tańsze, mniejsze i przede wszystkim lekkie co jest ważne przy codziennej podróży na i z uczelni.

3 myśli w temacie “Stucencki komputer czyli czy trzeba kupować laptopa?

  1. Na kierunkach humanistycznych chyba rzeczywiście laptop się nie sprawdza na ćwiczeniach. Lepiej notować na kartce i mieć otwartą głowę. Może na polibudzie ale na tym się nie znam.
    Ale samo posiadanie jakiegokolwiek komputera z dostępem do internetu jest koniecznością.

Dodaj komentarz