CV dla ucznia lub studenta. Jak je napisać?

Napisanie pierwszego CV to niełatwe zadanie. Po pierwsze dlatego, że jego właściciel nie ma jeszcze doświadczenia w tworzeniu tego typu dokumentów, w związku z czym popełnienie przez niego błędów jest bardziej prawdopodobne niż w przypadku osób, które na rynku pracy działają już dłużej. Po drugie zaś – ze względu na jego małe (a często nawet zerowe) doświadczenie zawodowe. W przypadku absolwentów szkół średnich lub studentów pierwszych lat problemem może okazać się też brak znaczącego dyplomu. Nie oznacza to jednak, że pisząc CV dla studenta lub ucznia jesteś z góry skazany na porażkę.

  1. CV dla ucznia lub studenta. Zacznij od poznania zasad
  2. CV dla osoby z małym doświadczeniem. Jak napisać?
  3. CV dla studenta. Co wpisać w rubryce wykształcenie?
cv dla studenta

Spis treści

CV dla ucznia lub studenta. Zacznij od poznania zasad

Przed napisaniem swojego pierwszego CV warto poświęci nieco czasu na zapoznanie się z dostępnymi w internecie wzorami tych dokumentów. Dzięki temu szybko zorientujesz się, jak powinno być zbudowane dobre CV oraz jakie sekcje koniecznie powinny się w nim znaleźć. To też doskonałe źródło inspiracji, jeśli chodzi o układ graficzny oraz dobór czcionek. Dobrym pomysłem okaże się poza tym czytanie poradników – zwłaszcza tych pisanych przez profesjonalnych rekruterów. Wiele przydatnych podczas pisania CV wskazówek znajdziesz między innymi na stronie praca.pl.

CV dla osoby z małym doświadczeniem. Jak napisać?

Kiedy już poznasz najważniejsze zasady dotyczące kompozycji CV, przyjdzie pora na uzupełnienie go treścią. Tu mogą jednak pojawić się spore problemy – szczególnie, jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z rynkiem pracy. Jeżeli nie masz jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego, postaraj się zachęcić potencjalnego pracodawcę ukończonymi kursami oraz zdobytymi certyfikatami, które dobrze świadczą o twoich kwalifikacjach w danym zawodzie. W przypadku studentów dobrym pomysłem okaże się też zawarcie informacji o odbyciu praktyk studenckich lub staży.

CV dla studenta. Co wpisać w rubryce wykształcenie?

Studenci spory problem mają też z uzupełnieniem sekcji dotyczącej ich wykształcenia. Na pewno koniecznie powinna znaleźć się w niej informacja o tym, na jakim kierunku się kształcisz. Co jednak ze szkołą średnią? Tu zdania rekruterów są podzielone, ale większość z nich jest zdania, że potencjalnemu pracodawcy warto pochwalić się nią tylko kiedy jej profil był związany ze stanowiskiem na które aplikujesz (dotyczy to nie tylko techników, ale też liceów profilowanych i szkół takich jak liceum plastyczne). Więcej wiadomości na ten temat znajdziesz na stronie cv-maker.pl.